Ubuntu Kullanmak

Ubuntu Desktop 11.04 started from Live CD with...
Ubuntu Masaüstü  Live CD yükleme ekranı (Photo credit: Wikipedia)

Windows kullanmaktan bıkıp yeni alternatifler ararken tanıştım Ubuntu‘yla.

İlk kurulumdan sonra temasıyla, menüleriyle yepyeni işletim sistemi karşımdaydı. İnsan yeni şeylerle karşılaşırken heyecanlanıyor. Tıpkı yeni pc almak gibi.

Farklı olmak istiyorsanız çok iyi bir seçenek. Çoğu kişi Windowsu nasıl böyle yaptın diye soruyor. Hava atmak için bile yükleyebilirsiniz :D

Virüs problemi diye bir şey yok. Ubuntu’nun yapısı gereği virüslerin yayılması çok zor. Her yıl anti virüslere 40$ ödemek zorunda değilsiniz. Sadece anti virüslere ödediğiniz parayla Ubuntu’da 3-4 $ lık bir sürü paralı uygulama alabilirsiniz. 6 ay sonra bile (başlangıç uygulamaları ayarladığınız sürece) bilgisayar ilk günkü gibi hızlı açılıyor. Ya pc yine yavaşladı, çöktü, format atıyım düzelsin demekten bıktıysanız Ubuntu yardımınıza koşuyor :D

Her güncellemede yeni özellikler ekleniyor. Benim en çok hoşuma giden bu. Yani durağanlığa yer yok.

Masaüstü çubuğuna entegre(bağlı) e-posta programı Thunderbird var. Ek mail programı yüklemenize gerek kalmıyor.

Windowsta sesi ayarladığımız yere Ubuntu ek olarak tek tuşla müzik başlatma tuşu koymuş.

unity entegre müzik çalar

 

Resmin sol taraftaki başlatıcıya sevdiğiniz uygulamaları sabitleyebiliyorsunuz. Firefox, yazılım merkezi, Ubuntu One(bulut depolama), çalışma alanları, Libre Office ve ana seçke sabitlenmiş şekilde geliyor.

Ubuntu masaüstüAçık kaynaklı olduğundan tüm uygulamalarda değişiklik yapabiliyorsunuz. Kaynak kodları değiştirebiliyorsunuz. Sisteminizin nasıl çalışdığını  daha iyi anlıyorsunuz.

Ubuntu kullanmak gerçekten çok güzel, çoğu uygulamalar parasız. Windows kullanırken pc çok yavaş açılıp kapanıyordu. Ubuntunun açılış ve kapanış hızı Windowsa göre 3-4 kat daha hızlı. Açılışı 4sn, kapanışı 2 sn sürüyor. Biraz alışmak zor olsa da insan yavaş yavaş ısınıyor Ubuntu’ya. Kesin Windowsunuzun yanına kurun. Bi denersiniz olmazsa Windowsa devam edersiniz.

Ubuntu kurmak için: http://www.ubuntu.com/download/desktop

0 Replies to “Ubuntu Kullanmak”

  1. Ubuntu kullananları görmek güzel :) Gerçekten durmak yok , sürekli gelişiyor :)

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.