Android Virtual Machine’yi Nasıl Hızlandırabiliriz?

Android projelerinde yazdığımız kodu denerken Android sanal makinanın başlaması çok uzun sürüyor. Ama basit bir kaç adım uyguladıktan sonra emülatörün açılmasını 5dk dan 30 saniyeye düşürmek, grafik arayüzü hızlandırmak mümkün.


 

  1. Bu adımı yapabilmek için http://ark.intel.com/Products/VirtualizationTechnology sitesinden işlemcinizin Intel VT destekli olup olmadığına bakmalısınız. i3,i5,i7 işlemciniz varsa zaten destekleniyordur bakmanıza gerek yok. İşlemci destekliyorsa bios tan Intel Virtualization Technology(Intel VT) özelliğini de aktif etmelisiniz. Intel HAXM(Hardware Accelerated Execution Manager)’i kurulumuna geçebiliriz. Bunun için Android SDK managerin extras kısmındaki Intel x86 emulator accelerator(HAXM) seçip yüklüyoruz.
    AVM Hızlandırma SDK managerIntel HAXM Emulator Acceletor
    Sonra bilgisayarınızda Android developer tools(ADT)’nin kurulu olduğu dizine gidip sdkextrasintelHardware_Accelerated_Execution_Manager klasöründeki intelhaxm yüklüyoruz.                                
    HAXM otomatik olarak aktif oluyor. Ama kontrol etmek isterseniz komut istemine(Cmd) şu kodları yazabilirsiniz: sc query intelhaxm .State 4 RUNNING yazıyorsa çalışıyor demektir.
  2. Intel HAXM yükledikten sonra ihtiyacımız Android x86 sistem imajı. Bunun için yine SDK managerden Intel x86 Atom System Image ve Intel x86 Atom_64 System Image yi seçip yüklüyoruz.
  3. AVD manageri açıyoruz. Create diyip CPU/ABI kısmını Intel Atom(x86_64) olarak dolduruyoruz ve Use Host GPU seçeneğinide işaretliyoruz. CPU/ABI emülatörun açılış hızı ve uygulamaların çalışma hızında çok etkili. Use Host Gpu ise emülatörün grafiksel geçişlerini hızlandırıyor. Diğer kısımları isteğinize göre doldurabilirsiniz.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.