İrlanda Erasmus Stajı Rehberi

Stajınızı yurt dışında yapmayı kafanıza koydunuz.
Tüm zorlukların üstesinden gelmeye kararlısınız.
Ve tek ihtiyacınız bir rehber ise doğru yerdesiniz.
Kendi gözlemlerim ve tecrübelerim eşliğinde hazırladığım rehbere başlayalım.

Erasmus stajı için adımları şöyle sıralayabiliriz:

 1. Okul Sınavı

 2. Firma Arama

 3. Davet Mektubu & Learning Agreement

 4. Vize Başvurusu

 5. Yerleşme

1.-2.-3. adımlar ülkeden ülkeye değişmeyen genel adımlardır.

1- Okul Sınavı

Okullar genelde Ocak aylarında sınav başvurularını almaya başlıyorlar. İstanbul Üniversitesi için http://erasmus.istanbul.edu.tr linkinden tarihleri takip edebilirsiniz. Aynı başvuru formunda staj için ayrı bir kutu veya bölüm oluyor. Bu alanı ve kalan alanları doldurduktan sonra başvurumuzu yapıyoruz.

Sınav başvurulardan 2 ay sonra Nisan ayı civarı yapılıyor. Bizde sonuçlar 2 hafta içinde açıklandı. Puanlar %50 AGNO %50 sınavdan alınan puan şeklinde hesaplanıyor. Kazanmışsanız hayırlı olsun en zor kısma yeni başlıyoruz :)

2- Firma Arama

Yurt dışı stajının en zor kısmı bence burası. Birçok firmaya başvurup mülakatlara girmeniz gerekiyor. Çok yorucu ve uzun bi süreç. Şöyle 3 ayınızı sadece başvuruya ayarların derim. Bu yüzden kazandığınızı öğrenir öğrenmez başvurulara başlayın. Staj bulurken okuldan eski stajyerlerin çalıştığı yerleri isteyebilir ya da şu sitelere başvurabilirsiniz:

Erasmus intern’de birçok firma bulunuyor. Para,  barınma, yol, yemek veya parasız çalışabileceğiniz firmalar var.

ESPA ise İngiltere için ev ve yol giderlerinizi kaldığınız süre boyunca karşılayıp sizle ilgilenen bi aracı kurum. Bu site de parasız. Fakat çok yoğun başvuru alıyor.

3- Davet Mektubu & Learning Agreement

Bu adıma geldiyseniz şimdiden hayırlı olsun geride sadece belge işleri kaldı. Bi ayağınız yurt dışında şuan.

Şirketten kabul aldıktan sonra davet mektubu istiyorsunuz. Bu mektup adınızı, staj tarihlerini, şirket ismi, şirket adresi, contact person ayrıntıları(ad soyad, telefon, email) çalışma saatleri ve şirketteki pozisyonunuzu, mühür ve imza içermeli. Bunu taratıp size atmaları gerekli. Şu linkteki resimler gibi. Bu belgeleri çıkartıp okula veriyoruz. Daha vize içinde aynısını çıkartacağız.

Learning Agreement ise şu şekilde: Learning Agreement

Tüm belgeler için: İ.Ü. Erasmus Staj Sayfası

4- Vize Başvurusu

VFS Global ile tanışma zamanınız geldi. Kırmızı, gri, yeşil pasaportunuz bile olsa yolunuz VFS’ye düşüyor ne yazık ki.

https://visa.vfsglobal.com/one-pager/Ireland/Turkey/turkish linkinde eğitim seçeneğini seçtikten sonra, staj için gerekli evrak listesi var.  Bu listede 1-2-3-4-5-8-9-11-12-13-14-15 numaralı belgeleri temin etmeli, doldurmalısınız.(Websitesindeki belge güncellenmiş, liste numaraları tam tutmayabilir.) Tercüme gerektiren belge sadece Nüfus Kayıt Örneği(12). Dilekçe(5) İngilizce yazarsınız, Davet Mektubu(8) zaten ingilizce, otel(13), uçak(14), seyahat sigortası(15)’nı İngilizce çıkartın. Bunlara ek okuldan alacağınız vize yazısı önemli. Vize için ek kanıt. Vize evraklarına eklemeyi unutmayın.

SGK vs için tercümeye gerek yok. Uçak, otel için rezervasyon yapıyorsunuz. Vize hemen gelmezse iptal edebilirsiniz. Ben 1 haftalık rezervasyon yapıp gidince oda kiralayacağımı yazmıştım. Sponsor banka dökümü önemli. Hesap hareketlerinin hepsinde imza kaşe istiyorlar. Arkasına da imza sirküleri gerekli.

Bütün belgeleri toplayıp  en yakın VFS Ireland şubesine gidiyorsunuz. Başvuru ücretleri şöyle:

Tek Giriş: 60€ (vize) + 25€ (hizmet) + 10€ (kargo opsiyonel) =  95€

Çok Giriş: 100€ (vize) + 25€ (hizmet) + 10€ (kargo opsiyonel) =  135€

2024 de fiyatlar zamlanmış. Yeni fiyatlar:

Tek Giriş: 60€ (vize) + 40€ (hizmet) + 12€ (kargo opsiyonel) =  112€

Çok Giriş: 100€ (vize) + 40€ (hizmet) + 12€ (kargo opsiyonel) =  152€

5- Yerleşme

Uçağa bindiniz 4.5 saatlik yolunuz var. Fakat time zone 3 saat kaydığı için 1.5 saat sonra iniyorsunuz. İndiğinizde pasaport kontrole gidiyorsunuz. NON-EU kuyruğuna girip seyahat sağlık, kabul mektubu gibi belgeleri gösteriyorsunuz. Ben telefona attım hepsini. Sadece niye çıkartmadın diye sordular. Hava alanında bedava wifi var. Otobüs kartınızı dışarıdan alıyorsunuz. 30 dk da merkezdesiniz.

Kalacak yere daft.ie den bakabilirsiniz. Türk gruplarına yazabilirsiniz. Ya da benimle iletişim kurarsanız ben yardımcı olabilirim. Fiyatlar çok yüksek tabi. 500€’dan başlayan fiyatlara paylaşımlı odalar bulabilirsiniz. İş yeri uzaklığını göz önünde bulundurun. Aylık 80€ toplu taşımaya paranız gidebilir.

Her şeyi tamamladıysanız banka hesabına ihtiyacınız olacak. Enpara’ya benzer Revolut var burada. Diğer İrlanda bankalardan hesap açmak için proof of adress veya iş yerinden belge almanız gerekiyor. İrlanda’da bankacılık işlemleri çok sıkıntılı. Bizden baya gerideler bankacılık alanında. Revolut’dan hesap açması kolay. Kart için pasaportunuzu uygulamadan çekip, selfie atmanız yeterli.

SIM kart olarak 3(three) nin 20€ sınırsız faturasız hattı var. Hiçbir belge olmadan Three nin mağazasından SIM’i alıp çıkabilirsiniz.

Hoşgeldiniz :) Tüm zorlu süreç bitti. Eğer sorunuz olursa yorum atabilirsiniz. İsterseniz Dublin’de buluşabiliriz.

21 Replies to “İrlanda Erasmus Stajı Rehberi”

 1. Hocam Merhabalar, İrlandaya erasmus stajı ile gitme düşüncesindeyim, vize serüvenime daha zaman var şuan ki aklımda ki soru oraya staj yapmaya gittiğimde yasal olarak extra part-time olarak çalışabilme imkanımız olur mu? Olursa da haftalık kaç saat? Teşekkürler

  1. Merhaba Mehmet, stamp 2 alan öğrencilerin haftada 20 saat çalışma izni var. Stamp2 verirlerse(bazılarına 1A vermişler), staj dışındaki saatlerde iş bulabilirsin. Ama eğer yeterli paran yoksa buna güvenerek gelme. Çoğu işyeri kapalı şuanda. İş bulamayabilirsin

   1. cevabınız için teşekkür ederim, stamp 2 dediğiniz ne oluyor? onu almak için yapabileceğim bir şey var mı? 1A vermemeleri için. Peki gelme zamanı için hangi zaman önerirsiniz?

 2. Fatih Bey size rahatlıkla ulaşabileceğim bir adresiniz var mı(facebook, mail)? Çok önemli bi kaç sorum olacak. Şu vize konuları baş ağrıtıyor gerçekten. Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, espa faydaları şunlar:
   1) Paid Accommodation.
   2) Paid Utility Bills (electricity, gas, water and council tax) + Internet Access
   3) Commuter travel to work (accommodation will be found within an acceptable commuting distance from the workplace if that requires more than a sensible walk then a bus/train ticket will be provided).

   This will be sourced and managed on your behalf by ESPA.
   There is no salary over and above the benefits offered unless specifically stated.

   Ben espa kullanmadım. Espa sadece UK için stajer buluyor. Ben stajımı İrlanda’da yaptım. UK erasmustan ayrıldı brexitle. Espaya tekrar sorsan iyi olur. Avrupayla tekrar anlaşma yapmazlarsa tamamen çıkarılacaklar erasmus+ dan bu yıl(2021-2022) sonunda.

 3. Merhaba hocam paylastiginiz bilgiler icin tesekkur ederim

  listede 6’nci ve 8’nci numara avraklar ilgili bilgi verebilir misiniz ?

  (6’nci ) : LA yeterli degil mi ? hocalar genelde avrak vermiyorlar cunku

  (8’nci ): Erasmus staja gitmeden once mezun olabilirim. Acaba vize almami etkiler mi?

  1. Merhabalar Vahid,

   Dediğin gibi hocalar evrak vermez. Erasmus ofisine gidip durumu belirtirsen onlar yardımcı olur.
   Ben başvuru yaparken Eğitim vize checklistine göre başvuru yaptım. Daha sonradan staj başvuruları kontrol listesi eklendi. Benim başvurumda 6. ve 8. madde yoktu ama benzerleri vardı.

   Dediğin gibi çok saçma yazmışlar kendini tekrar eden maddeler ve Learning Agreement de bu istedikleri var. Yine de 6. madde için erasmus ofisi vize yazısı veriyor. Vize yazısına o maddedeki şeyleri ekletebilirsin. Vize yazısı yeterli olur genelde. En önemli belge başvurudaki.

   Erasmus stajı kurallarına göre mezun olduktan sonra 1 yıl içinde de yapılabiliyor. Mezun olman durumunda bu sitedeki https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/opportunities/traineeships-students_en ilgili maddeyi yazdırıp başvuruna ekleyebilirsin:
   “You can also go for a traineeship abroad as a recent graduate. In this case, your traineeship must occur within one year of your graduation and you must apply while still being enrolled in your higher education institution.”
   Bu maddeyi de kocaman sarı kalemle işaretle. Ve erasmus bitmeden üniversiteyle bağının kesilmeyeceğini, evrakları teslim etmek için üniversiteye dönmen gerektiğini belirtebilirsin. Konsolosluktan telefon açıp soruyorlar bazen.

 4. Merhaba Fatih. bugün erasmus stajı ile irlandaya gelişimin ilk günü ve gerçekten zor bir süreç başlıyor benim için. Stajımdan para kazanamayacağım için ek iş arıyorum. Bir yer hangi stamp a sahip olduğumu sordu nasıl öğrenebilirim stamp ımı

 5. merhaba Fatih, bugün benim irlanda’daki ilk günüm. erasmus stajı için 5 aylık bir vizeye sahibim. GNİB ve PPS daha alamadım. iş arıyorum. bana stampımı sordu bir yer. hangi stampa sahip olduğumu nasıl öğrenebilirim

  1. Merhaba Deniz,
   Stampini öğrenmek için göçmen ofisine gidip kaydını yaptır hemen. GNIB/IRP kartında yazar Stamp bi de pasaportuna basarlar. Ama öncelikle kayıt yaptırman lazım. Tahminen Stamp 2 verirler ya da Stamp 1A. Stamp 2 alırsan haftada 20 saat çalışma hakkın var. Numaranı soru sor kısmından atarsan seni Türk grubuna alıyım.

 6. Merhaba Fatih,
  Nisan ayında İrlanda’ya erasmus aracılığı ile staj yapmaya geliyorum. Önümüzdeki hafta vize randevum var. Belgelerimi toplamaya çalışıyorum. Fakat başvuru dilekçesi örneği bulamadım. Nasıl bir üslupla yazmam gerektiği hakkında veya elinde hala duruyorsa yardımcı olması açısından gönderebilirsen çok sevinirim.

  1. Merhabalar, maalesef dilekçe örneği yok elimde. Genel olarak niyetimi, ne zaman gelip ne zaman ayrılacağımı, orada kalacak miktardaki paranın kaynağı, kalma yerini nasıl ayarladığımı yazıp önemli birkaç cümleyi sarı kalemle vurgulamıştım.

   1. Fatih bir sorum daha olacaktı, İrlanda konsolosluğu Erasmus staj öğrencilerine sadece 3 aylık mı vize veriyor? Eğer öyle ise bu süre orada bulunan zamanda uzatılabiliyor mu?
    Teşekkürler

    1. Hayır Erasmus stajı süresi 12 aya kadar olabiliyor. Fakat Konsolosluk 3 ay diye red verebilir. İtiraz edebilirsiniz. 3 aylık vizeyi uzatamazsın.

 7. Merhaba hocam,

  Erasmus staj ile başvurduğum vizem elime ulaştı. Kafamı karıştıran birkaç husus vardı yardımcı olursan çok sevinirim.

  1.si sanırım uzun süreli kalışlarda verilen D vize tipi ile duration of stay’i 90 olan şekilde basılmış. Bu durumda maksimum kalma sürem 90 mı oluyor?

  2.si Eğer ki bu süre uzatılabiliyorsa, çalışılan işletmenin stajyerine yasal olarak maaş verdiğini gösteren bir belge sunması gerektiği yazıyor. Ama ben karşılıksız şekilde çalışacağım. Bu durumda uzatma yapmam yine mümkün müdür?

  Bunların hakkında bilgiye sahipseniz detaylandırırsanız çok sevinirim. Doğru bilgiye ulaşmakta zorlanıyorum…

  1. Merhaba Ahmet,
   Hangi şirketten kaç aylığına davet aldın? Alanın ne?

   Vize D tipi ise uzun dönem demek. Yani uzatılan vize. 90 gün yazar tüm vizelerde İrlandaya gidince göçmen ofisinde oturma izni alırken staj süresine göre asıl kalış süreni basarlar. C tipi ise uzatılamayan 90 günlük vizedir.

   Ücret konusu sorun olacağını düşünmüyorum. Buraya gelince okuldan aldığın vize mektubu yeterli olacak.

   Bu arada randevu almadiysan buraya(irlandaya) gelince hat aldıktan sonra 1800 741741 numarayı ara oradan randevu al hemen. 2 3 ay sonrasına veriyorlar zaten.

   Bişey olursa benimle iletişime geçebilirsin.

 8. Merhabalar,öncelikle bilgilendirme için teşekkürler. Çok basit önemli bilgileri yazmışsınız. Ben belgelerden sgk dökümü ve iş yerimden ülkeye geri dönüşü kanıtlar yazı da alacağım. Bu sgk dökümü de İngilizce olmalı mı¿

  1. Ben sgk dökümünü çevirmemiştim. Edevletteki barkodlu belgelerin cevrilmesine gerek yok. Eğer ingilizce indirme seçeneği varsa alın, yoksa gerek yok. Yine de risk sizin

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.