İrlanda Erasmus Stajı Rehberi

Stajınızı yurt dışında yapmayı kafanıza koydunuz.
Tüm zorlukların üstesinden gelmeye kararlısınız.
Ve tek ihtiyacınız bir rehber ise doğru yerdesiniz.
Kendi gözlemlerim ve tecrübelerim eşliğinde hazırladığım rehbere başlayalım.

Erasmus stajı için adımları şöyle sıralayabiliriz:

  1. Okul Sınavı

  2. Firma Arama

  3. Davet Mektubu & Learning Agreement

  4. Vize Başvurusu

  5. Yerleşme

1.-2.-3. adımlar ülkeden ülkeye değişmeyen genel adımlardır.

1- Okul Sınavı

Okullar genelde Ocak aylarında sınav başvurularını almaya başlıyorlar. İstanbul Üniversitesi için http://erasmus.istanbul.edu.tr linkinden tarihleri takip edebilirsiniz. Aynı başvuru formunda staj için ayrı bir kutu veya bölüm oluyor. Bu alanı ve kalan alanları doldurduktan sonra başvurumuzu yapıyoruz.

Sınav başvurulardan 2 ay sonra Nisan ayı civarı yapılıyor. Bizde sonuçlar 2 hafta içinde açıklandı. Puanlar %50 AGNO %50 sınavdan alınan puan şeklinde hesaplanıyor. Kazanmışsanız hayırlı olsun en zor kısma yeni başlıyoruz :)

2- Firma Arama

Yurt dışı stajının en zor kısmı bence burası. Birçok firmaya başvurup mülakatlara girmeniz gerekiyor. Çok yorucu ve uzun bi süreç. Şöyle 3 ayınızı sadece başvuruya ayarların derim. Bu yüzden kazandığınızı öğrenir öğrenmez başvurulara başlayın. Staj bulurken okuldan eski stajyerlerin çalıştığı yerleri isteyebilir ya da şu sitelere başvurabilirsiniz:

Erasmus intern’de birçok firma bulunuyor. Para,  barınma, yol, yemek veya parasız çalışabileceğiniz firmalar var.

ESPA ise İngiltere için ev ve yol giderlerinizi kaldığınız süre boyunca karşılayıp sizle ilgilenen bi aracı kurum. Bu site de parasız. Fakat çok yoğun başvuru alıyor.

3- Davet Mektubu & Learning Agreement

Bu adıma geldiyseniz şimdiden hayırlı olsun geride sadece belge işleri kaldı. Bi ayağınız yurt dışında şuan.

Şirketten kabul aldıktan sonra davet mektubu istiyorsunuz. Bu mektup adınızı, staj tarihlerini, şirket ismi, şirket adresi, contact person ayrıntıları(ad soyad, telefon, email) çalışma saatleri ve şirketteki pozisyonunuzu, mühür ve imza içermeli. Bunu taratıp size atmaları gerekli. Şu linkteki resimler gibi. Bu belgeleri çıkartıp okula veriyoruz. Daha vize içinde aynısını çıkartacağız.

Learning Agreement ise şu şekilde: Learning Agreement

Tüm belgeler için: İ.Ü. Erasmus Staj Sayfası

4- Vize Başvurusu

VFS Global ile tanışma zamanınız geldi. Kırmızı, gri, yeşil pasaportunuz bile olsa yolunuz VFS’ye düşüyor ne yazık ki.

http://www.vfsglobal.com/ireland/turkey/Training.html linkinde staj için gerekli evrak listesi var.  Bu listede 1-2-3-4-5-8-9-11-12-13-14-15 numaralı belgeleri temin etmeli, doldurmalısınız. Tercüme gerektiren belge sadece Nüfus Kayıt Örneği(12). Dilekçe(5) İngilizce yazarsınız, Davet Mektubu(8) zaten ingilizce, otel(13), uçak(14), seyahat sigortası(15)’nı İngilizce çıkartın. Bunlara ek okuldan alacağınız vize yazısı önemli. Vize için ek kanıt. Vize evraklarına eklemeyi unutmayın.

SGK vs için tercümeye gerek yok. Uçak, otel için rezervasyon yapıyorsunuz. Vize hemen gelmezse iptal edebilirsiniz. Ben 1 haftalık rezervasyon yapıp gidince oda kiralayacağımı yazmıştım. Sponsor banka dökümü önemli. Hesap hareketlerinin hepsinde imza kaşe istiyorlar. Arkasına da imza sirküleri gerekli.

Bütün belgeleri toplayıp  en yakın VFS Ireland şubesine gidiyorsunuz. Başvuru ücretleri şöyle:

Tek Giriş: 60€ (vize) + 25€ (hizmet) + 10€ (kargo opsiyonel) =  95€

Çok Giriş: 100€ (vize) + 25€ (hizmet) + 10€ (kargo opsiyonel) =  135€

5- Yerleşme

Uçağa bindiniz 4.5 saatlik yolunuz var. Fakat time zone 3 saat kaydığı için 1.5 saat sonra iniyorsunuz. İndiğinizde pasaport kontrole gidiyorsunuz. NON-EU kuyruğuna girip seyahat sağlık, kabul mektubu gibi belgeleri gösteriyorsunuz. Ben telefona attım hepsini. Sadece niye çıkartmadın diye sordular. Hava alanında bedava wifi var. Otobüs kartınızı dışarıdan alıyorsunuz. 30 dk da merkezdesiniz.

Kalacak yere daft.ie den bakabilirsiniz. Fiyatlar bizim için çok yüksek tabi. 400€’dan başlayan fiyatlara odalar bulabilirsiniz. İş yeri uzaklığını göz önünde bulundurun. Bide aylık 80€ toplu taşımaya paranız gider yoksa.

Enpara’ya benzer N26 var burada. Diğer İrlanda bankalardan hesap açmak için proof of adress veya iş yerinden belge almanız gerekiyor. İrlanda’da bankacılık işlemleri çok sıkıntılı. Bizden baya gerideler bankacılık alanında. N26 Almanya merkezli online bankacılık yapıyor. Ayda 5 kere istediğin ATM’den para çekebiliyorsunuz. Hesap açması da kolay. Kart için pasaportunuzu uygulamadan çekip, selfie atmanız yeterli. Şu linkten https://n26.com/r/semihfaa7304 üye olursanız 15€ destek vermiş olursunuz. Sizin kartınıza da 10€ yüklenecek :)

SIM kart olarak 3(three) nin 20€ sınırsız faturasız hattı var. Hiçbir belge olmadan 3 mağazasından SIM’i alıp çıkabilirsiniz.

Hoşgeldiniz :) Tüm zorlu süreç bitti. Eğer sorunuz olursa yorum atabilirsiniz. İsterseniz Dublin’de buluşabiliriz.

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.