İstanbul Üniversitesi Yaz Okulu Ders Alma Rehberi

İstanbul Üniversitesinde yaz okulu maalesef açılmıyor.  Bu yüzden yaz okulu için diğer üniversitelere başvurmanız gerekiyor. Yaz okuluna başvururken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise tarihler. Başvuru tarihleri genelde bütünleme ve final haftalarından hemen sonra başladığı için elinizi hızlı tutup biran önce başvurulara başlamalısınız.

Bu yazımız İstanbul Üniversitesinde okuyup başka üniversitelerin yaz okulundan ders almak isteyenler için yazılmıştır.

Yaz okulundan ders almayı 3 kısıma ayırabiliriz.

 1. Diğer üniversitelerin derslerinin araştırılması
 2. İstanbul Üniversitesine başvuru
 3. Ders onaylandıysa ders alınacak diğer üniversiteye başvuru

1. Diğer Üniversitelerden Ders Araştırması

Öncelikle ders alacağınız okulun puanının bizim okul puanından yüksek olması gerekiyor. Yani Ders alabileceğiniz okullar Marmara Üniv. İTÜ, YTÜ gibi okullar.

Ders araştırması yaparken bu gibi okulların ders içeriklerinin paylaşıldığı sayfalara bakarak bilgi edinebilirsiniz.

Marmara Üniversitesi Ders içerikleri sayfası:

 http://llp.marmara.edu.tr/organizasyon.aspx?kultur=tr-tr&Mod=1

İTÜ Ders içerikleri sayfası:

http://www.sis.itu.edu.tr/tr/dersplan/index.php

Yıldız Teknik Ders içerikleri sayfası:

http://www.bologna.yildiz.edu.tr/index.php?r=program/bachelor

Derslerin içerikleri sizin ders içeriklerinize benzerse bu okulların öğrenci işlerine gidip bu ders içeriklerinin kopyasını imzalatıp mühürletmeniz gerekiyor.

Not: Bizim üniversitenin bilgisayar mühendisliği dersleri Marmara Üniversitenin Bilgisayar mühendisliği dersleriyle %99 uyuşuyor.

Diğer üniversitelere başvururken okul şu şartlara bakıyor:

 • Alınan derslerin ulusal ya da AKTS kredilerinin ilgili birimdeki okutulan derslerle ayni ya da daha fazla olması
 • Ders içeriklerinin en az %70 uyumlu olması
 • Alınacak derslerin en fazla 10 kredi (ulusal) olması

Kaynak:  Yaz Okulu Duyurusu

Önemli Not: Eğer zamanınız azsa ders içeriklerinin onaylanmasını beklerken sizden önce bu dersi onaylatanların listesini öğrenci işlerinden isteyebilirsiniz. Eğer onaylanmışsa direk 2. adım olan diğer üniversiteye başvuru kısmına geçebilirsiniz.

2. İstanbul Üniversitesine Başvuru

Ders içeriklerini aldıktan sonra öğrenci işlerine gidip yaz okulu dilekçesi istemeniz ve bunu doldurmanız gerekiyor. Dilekçede diğer okuldaki dersin akts’si, ders ismi, hangi bölümden alındığı gibi bölümler var. Dilekçeyi doldurduktan sonra ders içeriğiyle birlikte öğrenci işlerine teslim edebilirsiniz.

Bizim üniversitede kurul kararları her salı günü alınıyor. Ortalama onayınız 1-2 hafta arasında çıkar genel olarak.

3. Diğer Üniversitelere Başvuru

Dersiniz onaylandıysa diğer üniversitelere başvuru tarihleri arasında yaz okulu kayıtlanması yapmanız gerekmektedir. Bu bölüm 3’e ayrılır.

 1. Yaz okulu ön ders seçimi
 2. Para yatılması
 3. Kesin kayıt

Bu bölüm üniversitelere göre değişebilir ama genel olarak böyledir.

Diğer üniversitelerin yaz okulu başvuru tarihleri arasında başvurunuzu yapıp paranızı yatırmanız gerekiyor. Bunu için her üniversitenin kendi başvuru yöntemleri var.

Marmara üniversitesi için:

https://oidb.marmara.edu.tr/notice/2016-2017-yaz-okulu-islemleri2/

İTÜ için:

http://www.sis.itu.edu.tr/tr/ders_programlari/201630/otomasyona_kayitli_olmayan_ders_kayit.doc

Sonuç

Marmara üniv. den ders almış biri olarak yaz okulu dersleri bana daha kolay geldi. Sınıf mevcudu az olduğu için hocalar öğrenciyle daha iyi ilgilenebiliyorlar. Sınıfta bir çok okuldan öğrenci olduğu için çeşitlilik oluyor. Yaz okuluna kaldıysanız üzülmenize gerek yok. Okulu uzatmaktansa yaz okuluna gitmek güzel.

Fiyatlar

Dışarıdan gelen öğrenciler için fiyatlar çok yüksek. Kredi ücreti X kredi sayısı X (dışarıdan gelenler için) X (ingilizce bir ders için) X 2 ile çarpılıyor. Marmara’dan alınan 4 kredilik İngilizce bir ders yaklaşık 1000 TL. Kendi öğrencilerine ise 250 TL civarı geliyor. (2017 yılı için)

Aynı ders için dışarıdan gelenleri güzel güzel kazıklıyorlar.  Üniversitemizin düşüncesizliğini biz çekiyoruz. Yaz okulu bizde de açılsa hem 750 TL dışarı gitmemiş olur hemde okulumuz para kazanabilirdi.

Önemli Notlar

 1. Benim en çok sıkıntı çektiğim nokta bütlerden sonra 2 hafta içinde diğer üniversitelerin başvurularının başlaması olmuştu. Daha hocalar notları açıklamadan başvurmanız gerekebiliyor bazı noktalarda. Eğer dersten kalmanız olası ise direk ders içerini alıp üniversitenize ders içeriklerini verin.
 2. Diğer üniversitelerin akademik takvim aralıklarını kontrol edin. Örn. Marmara Üniv takvimi: takvim.marmara.edu.tr
 3. Eğer ders içerik onaylarınız geciktiyse  fakat dersin onaylanacağından eminseniz, başka bir arkadaşınız onay aldıysa içerik onayını beklemeden diğer üniversiteye başvurabilirsiniz.
 4. Ders onayınızın sonucunu hemen öğrenmek için yaz okulu ders onaylarına bakan öğretim görevlisine odasındaysa hemen gidip sorabilir ya da e-mail atıp sorabilirsiniz. Öğrenci işlerini beklemenize gerek yok.
 5. Tabi en önemlisi yaz okuluna ders bırakmamak. Ama bıraktıysanız üzülmenize gerek yok. Güzel bi notla okulunuza geri döneceksiniz  :)

“İstanbul Üniversitesi Yaz Okulu Ders Alma Rehberi” için 2 yanıt

 1. Merhaba, ben Kocaeli Üniversitesinde Bilgisayar Mühendsiliği okuyorum fakat ücret hesaplama yöntemlerini bir türlü çözemedim. Ücret: dersin kredisifakülte ücreti8(dışarıdan öğrencinin ingilizce ders ücreti) olarak mı hesaplanıyor?

  1. Ücret hesaplaması:
   Kendi öğrencileri: Ders kredisi * kredi başına ücret

   Dışarıdan biri için: Ders kredisi * kredi başına ücret * 2

   Dışarıdan gelen hemde ingilizce ders alan biri için: Ders kredisi * kredi başına ücret * 2 * 2

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.