Windows 10 Başlangıç Siyah Ekran Hatası Çözümü (AMD Kaynaklı)

Windows 10’da başlangıçtaki siyah ekranın birçok nedeni var. Bizim çözümümüz ise sadece AMD ekran kartlarından kaynaklanan siyah ekran hatasının çözümü.

Kısaca çözüm regedit’de AMD’nin ULPS(Ultra Low Power State) özelliğini kapatmak.

  • Bunun için çalıştır (windows tuşu + r) regedit yazıp açın
  • ctrl + f yapıp “ULPS” yazın. Sonucu bulması uzun sürebilir, sabırlı olun
  • EnableUlps değerini 0 yapın
  • EnableUlps_NA değerini değiştirmenize gerek yok

AMD’nin eski nesil(non GCN) ekran kartı driverları windowsun yeni sürümleriyle uyumsuzluk çıkarıyor. Bu özelliği niye kapatıyoruz ekran kartı ne güzel enerji tasarrufu yapıyor diyebilirsiniz ama bunu kapatmak birkaç ekran kartı hatasını gideriyor.

AMD non GCN (HD 7700+/HD 8000/Rx 200/Rx 300/Rx 400 Series dışındaki kartlar) ekran kartlarına dair son driveri yayınladı. Buna neden olarak eski ekran kart driverlerinin en üst düzey performansa ulaşmasını ve AMD kaynaklarının yeni ekran kartlarının gelişimi için harcanması olarak belirtmişler. Gider ayak jest yapıp AMD settings’i güzelleştirip güzel veda edelim demişler.

Son driveri bu linkten indirebilirsiniz (AMD Radeon Software Crimson Edition 16.1):

http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/AMD-Radeon-Software-Crimson-Edition-16.1-NonGCN-Products-Release-Notes.aspx

 

2 Replies to “Windows 10 Başlangıç Siyah Ekran Hatası Çözümü (AMD Kaynaklı)”

  1. Merhaba, yukarıda yazdığınız şekilde ULPS değerini sıfırlayarak bilgisayarımı kullanıyordum fakat, yeni gelen güncelleme ile değeri sıfırlasam bile birşey değişmiyor. Sizce sebebi ne olabilir?

  2. Windows’a yeni gelen her büyük güncellemede bu değer gene default ayarlarına dönüyor hatta bazen windows driveri değiştirmiş olabiliyor. Driveri ve ULPS’yi kontrol edip tekrar yeniden başlatın. Driveri baştan da kurabilirsiniz.

    Gene olmuyorsa denetim masası güç seçeneklerine girdiğinizde “Güç düğmesinin yapacaklarını seçin” e tıklayıp “Hızlı başlatmayı aç” tikini kaldırın. Tiki pasif gözüküyorsa yukarda “şuanda kullanılamayan ayarları değiştir” e tıkladıktan sonra aktif oluyor

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.