Intel Haxm Install Error in Windows 10

Windows 10 bir çok yenilikle geldi. Fakat bu yeniliklerin yanında birçok hata da geldi. Bu hatalardan biride Windows 8.1 de Intel Haxm normal çalışırken Windows 10‘da işlemciniz desteklemesine rağmen Intel VT teknolojisini görmemesi. Microsoft bu sorunla ilgili güncelleme yapana kadar geçici çözümle idare etmemiz gerekiyor. Çözüm ise Hyper-V özelliğini Windows’dan kaldırmak. Nasıl yapacağımıza bakalım:

Öncelikle Intel’in kendi sitesindeki işlemcinizin özelliklerine şu adresten bakın. Eğer varsa bile bios’da açık olduğunu kontrol edin. Yine de HAXM kurulumunda Intel VT-x desteklenmiyor diyorsa Windows 10’daki bir özelliği kaldırmamız gerekecek.

Win 10 da arama özelliğinin daha kolay ve gelişmiş olduğunu sizde görmüşsünüzdür. Bu yüzden ayarları karıştırmak yerine arama yerineWindows Özellikleri” yazarak Windows özelliklerine giriyoruz.

Buradaki Hyper-V tikini kaldırıp ve bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

Intel Haxm Win10

Hyper-V’yi kaldırmak sorun çıkardıysa Windows’un güncellemesini bekleyin ve Hyper-V’yi tekrar işaretleyin/yükleyin.

Bu adresten Intel’in programını indirerek bilgisayarımızın Intel Vt görüp görmediğine bakalım. Özellik destekleniyor gözüküyorsa işlem başarılı olmuştur. Intel Haxm programını yükleyebilirsiniz.

Intel Haxm PIU

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.