S Note ve Not Alma Kavramının Değişimi

Samsung ilk Note serisini çıkardığından beri notlarımızı dijital ortama aktarmak iyice kolaylaştı. Notlar dijitalleşmeye başladığından beri Not kavramı değişti. Not önceden sadece kağıda alınan kısa yazıyken şimdilerde not yazı + resim + ses ‘in birleşiminden oluşmaya başladı, görsellik arttı.

Peki notlarımızın dijitalleşmesi bize ne gibi avantajlar sağlıyor? En önemlileri şunlar:

  1. Taşınabilirlik
  2. Hızlı ve kolay paylaşım
  3. Kolay ve güvenli yedekleme


Üniversiteye başlamadan önce Note 2 ile başladığım not yolculuğu 2 yıldır devam ediyor. Ders notlarım dahil tüm notlarımı 5.5 inç lik ekrana alıyorum. Toplam 90 notum ve 26 tane defterim var. Başlangıçta zor gibi gelse de telefona not almak alışınca pratik ve keyifli. Dijitalleşmenin sağladığı birçok fayda var.

S Note kalem
© Samsung

Defterinizi telefonunuzda taşıdığınız için okula kitap, defter götürme zorunluluğunuz kalkıyor, ağırlıklardan kurtuluyorsunuz. Herhangi bir yerde telefonunuzu çıkarıp hemen not alamaya başlayabiliyorsunuz.

Kaydettiğiniz notlar buluta yedekleniyor.

Notu hemen paylaşabiliyorsunuz.

En çok kullandığınız kitapları favoriye ekleyip tek yerden erişebiliyorsunuz. Tüm defterleriniz bir yerde toplanıyor.

Tum Kitaplar Bir Arada - Snote

Bir çok renkle yazıp, küçük resimler ekleyebiliyorsunuz.

Notu kaydedebiliyorsunuz.

Bu gibi özellikleri sık kullanıyorum. Bunların sayesinde notu görselleştirme imkanınız oluyor. Notun daha renkli olması ve görselleştirilmesi hafızada kalıcılığı artırıyor.[1]

Bunlar güzel tarafları. Peki kötü tarafları?

Derste hocayı takip ederken silgi-kalem, renk değiştirme gibi işlemler yaparken hocaya yetişebilmeniz için hızlı ve pratik olmanız gerekiyor.

Yazınız biraz bozulabiliyor. Ama standlı kılıfınız olursa bu bozulmayı azaltıp daha üzgün yazabilirsiniz.

Telefon bataryası normalde 8-10 saat gitse de yazarken yazının ortasında kalabilirsiniz. Bunu engellemek için harici batarya ile işinizi garantiye alabilirsiniz.

Peki tüm bu notları telefonunuza aldınız ve telefonu değiştirmek istediniz. Eski notlarınıza ne olacak? Bir üst model Note serisine geçecekseniz tek yapmanız gereken S Note programına, notlarınızı senkronizasyon yaptığınız hesap ile giriş yapmak. Notlarınız otomatik olarak yükleniyor. Diğer markalara geçecekseniz not ayarlarındaki “Dışarı Aktar” seçeneğiyle pdf veya resim olarak kaydedip telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Diğer yol ise bilgisayar için S Note programını indirip programa Samsung hesabınızla giriş yapmak. Bu sayede senkronize ettiğiniz notlarınıza pc üzerinden bakabilirsiniz.

PC için S Note
© Samsung

PC için S Note’un düzenleme penceresi aynı telefondaki gibi. Telefonda yaptığınızı bu programda da yapabiliyorsunuz. Resimleri MS Word’e yada başka programa aktarabiliyorsunuz.

SnoteBilgisayar için Snote

Programı şuradan indirebilirsiniz. PC için S Note

 


[1] http://neomam.com/interactive/13reasons/

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.